Roztocze bez granic- do zobaczenia za rok!

Prawie 300 uczestników, ponad 160 km ciekawych  tras i konkursy z nagrodami- tak wyglądał tegoroczny „Festiwal Turystyki Rowerowej- Roztocze bez granic”, który w dniach 17-18 czerwca br. zorganizował Powiat Lubaczowski, Powiat Tomaszowski oraz Stowarzyszenie Geoturystyczne Roztocze Wschodnie. Partnerem wydarzenia było Województwo Podkarpackie.

Festiwal to sztandarowe wydarzenie turystyczne Powiatu Lubaczowskiego i jedno z największych tego typu na Roztoczu Wschodnim. Impreza ma już 7 letnią tradycję. Festiwal narodził się jako „Rajd samorządowców po Roztoczu” w 2015 roku, przekształcając się z czasem w „Rajd Green Velo”  i finalnie – w 2020 roku- w „Festiwal Turystyki Rowerowej-  Roztocze bez granic”.

W tym roku na uczestników czekały dwie trasy o rożnym stopniu trudności. W piątek 17 czerwca  na prawie 100-kilometrowym szlaku „Rajdu trasami Geoparku Roztocze” startującego z Lubaczowa, cykliści mogli odetchnąć czystym powietrzem w rezerwacie „Jedlina”;  poznać historię cerkwi św. Paraskewy w Nowym Bruśnie oraz kościoła pw. św. Józefa Robotnika w Werchracie, pokonując po drodze wymagającą Górę Brusno; obejrzeć niecodzienne okazy skamieniałych drzew w muzeum w Siedliskach; zmierzyć się z wzniesieniami Długiego Goraja; ochłodzić się przy źródłach Tanwi i- odwiedzając po drodze cerkiew pw. Narodzenia NMP w Gorajcu- wrócić do Lubaczowa.

Na mecie organizatorzy zaprosili do konkursów. W związku z obchodzonym obecnie „Rokiem Ignacego Łukasiewicza” uczestnicy mogli wykazać się wiedzą o urodzonym na Podkarpaciu pionierze przemysłu naftowego na skalę europejską i wynalazcy lampy naftowej. Najlepszy okazał się Pan Jacek Hołub, który w nagrodę otrzymał lampę naftową, wzorowaną na tej wynalezionej przez I.Łukasiewicza.

Doskonałą zabawę zapewniło Kolbuszowskie Towarzystwo Retrocyklistów, które oprócz pokazów zabytkowych rowerów oraz jazdy na bicyklu, zaprosiło wszystkich chętnych na przejażdżki zabytkową rikszą indyjską czy rowerkami cyrkowymi. Ze sceny rozbrzmiewały natomiast młodzieżowe zespoły, działające przy lubaczowskim Miejskim Domu Kultury.

W konkursie „Wiedzy o Roztoczu” z pytaniami dotyczącymi miejsc z trasy rajdu, jak i całego Roztocza Wschodniego , najlepiej poradził sobie Pan Mateusz Taraban, który ze sceny zszedł z główną nagrodą- nowym rowerem trekkingowym.

W sobotę uczestnicy pomknęli „Rajdem trasami Biosfery Roztocze”, który rozpoczął się przy II LO w Tomaszowie Lubelskim. Na tej nieco ponad 70-kilometrowej trasie znalazło się  najwyższe wzniesienie Roztocza Środkowego (385m n.p.m.), z którego szczytu roztacza się wspaniały widok na okolicę, czyli Góra Wapielnia, skąd cykliści przejechali do jednej
z największych atrakcji  turystycznych Roztocza Wschodniego- Rezerwatu nad Tanwią. Kolejnym puntem był XVIII-wieczny Pałac Łosiów w Narolu, stanowiący przykład jednej   z najbardziej okazałych roztoczańskich rezydencji. Stamtąd uczestnicy przejechali na metę w Tomaszowie Lubelskim, gdzie również czekał na nich konkurs z wiedzy o Roztoczu z nagrodą główną w postaci roweru górskiego, który trafił do Pana Leszka Kłysewicza.

Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów tegorocznej edycji: Grupy PBI, Polskiej Grupie Biogazowej, Bankowi Spółdzielczemu w Lubaczowie, Podkarpackiemu Stowarzyszeniu Samorządów Terytorialnych oraz Skarbom Lubaczowskim.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za tegoroczną wspólną rowerową przygodę. Mamy nadzieję, że wrócili do domów pełni wrażeń i dobrych wspomnień, i już teraz zapraszamy na nasz Festiwal w 2023 roku.  Do zobaczenia!